Aby dobrać prawidłowy rozmiar kasku dla smyka należy zmierzyć obwód główki dziecka.
Nie można kupować kasku nie znając tej wielkości!

Najpierw pomiar

Ilustracja: Obwód należy mierzyć ok 1cm nad brwiami tak aby centymetr był poziomo

Najlepiej dokonać pomiaru główki przy użyciu centymetra krawieckiego lecz jeśli nie ma go akurat pod ręką wówczas wystarczy sznurek, którego długość potem możecie sprawdzić na linijce. Obwód należy mierzyć ok 1 cm nad brwiami tak aby taśma miary dobrze przylegała do głowy i była poziomo (koniecznie zobacz zdjęcie), dziecko powinno być wyprostowane i spokojne, wiemy że to trudne... dlatego najlepiej jest dokonać pomiarów kilka razy i uśrednić wynik. Zróbcie to dokładnie!

Dobór - najważniejszy obwód

Znając obwód główki dziecka, co jest najważniejsze, możesz już wybrać kask. Nie będziemy wnikać w kształty i kolory, bo to w końcu kwestia gustu, najważniejsze jest, aby kask nie był za duży czyli kupiony na wyrost i latał na głowie, oraz aby kask nie był za mały (kupiony na styk) i cisnął małą główkę.

Bezpiecznie jest odjąć od wymierzonego obwodu główki ok. 0,5 cm i wybrać kask, którego minimalny rozmiar będzie najbliższy tej wartości.

Wszystkie dostępne w AktywnymSmyku kaski mają regulowany rozmiar, większość ma regulację w zakresie 4-5 cm. Rozmiar główki dziecka najbardziej się zmienia w pierwszych dwóch latach życia potem przyrost ten jest mniejszy*. Pomiędzy 2. a 5. rokiem życia obwód główki powiększa się średnio o ok 3 cm (dla chłopców i dziewczynek w 50 centylu) co oznacza, że kask wystarczy na długo. Więcej o tym możesz przeczytać na stronie pt „Jak długo posłuży Smykowi kask rowerowy”.

Dlatego inwestując w dobry kask renomowanej firmy masz pewność, że będzie on bezpieczny, będzie rósł razem z dzieckiem i spokojnie posłuży na kilka sezonów.

Podsumowanie

Zmierz na spokojnie obwód główki dziecka (dla bezpieczeństwa możesz odjąć od wyniku 0,5 cm) i wybierz kask, którego minimalny rozmiar jest najbliższy tej wartości.

Nie kupuj kasku na wyrost!

* dane na podstawie wykresów opracowanych przez: Z. Niedźwiecka, I. Palczewska. Zakład Rozwoju Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka, Warszawa1999 r. Siatka centylowa dostępna na stronie edziecko.pl